Podczas treningu karateka ubrany jest w białe karategii (kimono). Adept karate przewiązany jest pasem (obi) o kolorze stosownym do posiadanego stopnia. Do sali wchodzi się boso. Treningi karate odbywają się w sali zwanej przez ćwiczących dojo (miejsce poszukiwania „drogi”). Wszyscy wchodzący na salę wykonują ukłon w pozycji stojącej ritsurei (pięty razem) w stronę kamiza (ściany), na której wisi portret G. Funakoshiego oraz ideogram do, przypominający, że ćwiczenie sztuki walki to narzucenie sobie pewnych norm postępowania i dążenie do zespolenia ciała z umysłem. Japońskie słowo „do” oznacza sposób życia, poszukiwanie prawdy i dążenie do doskonałości. Występuje także w innych japońskich sztukach walki, a swój rodowód wywodzi z czasów samurajów od budo – „droga” wojownika.
Z chwilą wejścia na salę, uczniowie (otagai) ustawiają się w szeregu według stopni zaawansowania, w pozycji masubi - dachi (pięty razem) od prawej strony, twarzą zwróceni do kamiza. Prowadzący trening nauczyciel (sensei) lub starszy stopniem (sempai) staje przed uczniami w pozycji masubi – dachi i z tą chwilą rozpoczyna się trening. Zaczyna obowiązywać absolutna cisza w dojo i całkowite podporządkowanie uczniów komendom
i poleceniom prowadzącego. Kolejność komend wydawanych przez prowadzącego podczas ceremonii rozpoczynającej i kończącej każdy trening:
Ukłon stosuje się zazwyczaj: przy wchodzeniu i wychodzeniu z dojo, przed i po wspólnym ćwiczeniu z partnerem, przed i po rozmowie ze starszym stopniem, równym i niższym, we wszystkich możliwych sytuacjach w dojo w czasie kontaktu z innymi współćwiczącymi.
Starzy mistrzowie karate uważają, że wszystko zaczyna się i kończy na rei. Słowo to może być interpretowane wielorako. Np.: rei od reigi – znaczy etykieta, grzeczność, lub rei od keirei – oznacza wtedy powitanie, ukłon.
Funakoshi mówił, że „duch” karate zginie bez uprzejmości i grzeczności. Uważał, że ukłon jest jej przejawem i wyrażeniem szacunku dla przeciwnika.
PIĘĆ ZASAD DOJO
Dojo Kun
Hitotsu! Jinkaku Kansei ni Tsutomuru Koto!
Raz! Dążyć do doskonałości charakteru!
Hitotsu! Makoto No Michi O Mamoru Koto!
Raz! Bronić ścieżek prawdy!
Hitotsu! Doryoko No Seishin O Yashinau Koto!
Raz! Krzewić ducha wysiłku!
Hitotsu! Reigi O Omozuru Koto!
Raz! Szanować zasady etykiety!
Hitotsu! Kekki No Yu O Imashimuru Koto!
Raz! Strzec się porywczej odwagi!