Historia karate

KARA – TE  znaczy dosłownie "pusta ręka". Związane jest to z faktem, że powstało jako system samoobrony wykorzystujący efektywnie ludzkie ciało nie używając broni. Najbardziej prawdopodobne jest, że karate pochodzi bezpośrednio od technik Okinawy zwanych Okinawa – te (ręce Okinawy), a ten system z kolei jest potomkiem chińskiej sztuki chuan – fa lub kempo. Kiedy Okinawa stała się częścią dominium klanu Satsuma po raz kolejny skonfiskowano całą broń i zakazano jej używania. Doprowadziła to ni mniej ni więcej jak do kolosalnego rozwoju sztuki samoobrony - Okinawa – te.

Dzisiaj uznaje się, że największy wkład w usystematyzowanie karate wniósł Funakoshi Gichin. Funakoshi urodził się w 1869 r., w Shuri na Okinawie, gdzie jako 11 - letni chłopiec rozpoczął naukę karate. Wytrwała praca pozwoliła mu dojść do mistrzostwa i stworzyć swoje reguły tej sztuki. W roku 1917 oraz 1922 Funakoshi prezentował karate na pokazach w Japonii, gdzie sztuka ta bardzo szybko zyskała szerokie grono sympatyków. Wkrótce karate przyjęło wiele elementów z rdzennych, japońskich sztuk walki takich jak jujitsu i kendo dając podstawy nowego, japońskiego stylu karate. W 1948 r. Funakoshi został głównym instruktorem Japońskiej Organizacji Karate. Od tego czasu rozwój karate jako sztuki samoobrony, sztuki fizycznej i sportu postępuje już bardzo szybko. Wielu młodych, uzdolnionych instruktorów ma możliwość rozwijać swoje umiejętności w dobrych warunkach. Jednym z nich był sensei Hidetaka Nishiyama uznawany za następcę Funakoshiego.

 

W roku 1943 rozpoczął treningi pod okiem Funakoshiego. Na Uniwersytecie Takushoku został kapitanem uniwersyteckiej drużyny karate. Był członkiem zarządu Japońskiego Związku Karate. W 1955 r. m. in. z inicjatywy Nishiyamy powstał nowy związek - Japan Karate Association, w  którym on sam został dyrektorem departamentu zagranicznego. Pełniąc tę funkcję Nishiyama odpowiadał za szkolenie i wysyłanie japońskich instruktorów karate do innych krajów świata. W między czasie odwiedził Stany Zjednoczone Ameryki,  gdzie na zaproszenie Dowództwa Sił Powietrznych USA, dał wraz z przedstawicielami innych japońskich sztuk walki, pierwszy poza Japonią pokaz karate. Po przeprowadzeniu się do Kalifornii czynnie uczestniczył w tworzeniu światowych struktur organizacyjnych karate, organizując jednocześnie pierwsze międzynarodowe zawody. W chwili obecnej Przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego  (ITKF) z siedzibą w Los Angeles jest Richard Jorgensen z Kanady.